• BIST 2.785,16
  • Altın 1033.321
  • Dolar 17.912
  • Euro 18.2642
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 28 °C

TOKİ şehirleri Geleceğin Türkiye'sine taşıyacak

TOKİ şehirleri Geleceğin Türkiye'sine taşıyacak
TOKİ ve Emlak Konut tarafından düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması sonuçlandı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile iştiraki Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen; “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. Bugünün beklentileri ve ihtiyaçlarının dünkünden farklı bir konuma geldiğine dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ’nin bu çerçevede yeni bir hedef ve heyecanla, şehirlerimizi geleceğin Türkiye’sine taşıyacak değişimlerin adımlarını atmaya başladıklarını söyledi. Turan, “TOKİ olarak istiyoruz ki, bu yarışma gibi programlarla, TOKİ ve özel sektörün projelerine örnek teşkil edebilecek nitelikte eserler ortaya konulabilsin.” diye konuştu. 
 
TOKİ Başkanı Turan törende yaptığı konuşmada,62. Hükümet’in programında Sayın Başbakanın artık dikey mimariden yatay mimariye geçileceğini ifade ettiğini hatırlatarak,Hükümetin çizdiği doğrultuda TOKİ olarak yeni bir vizyonla yola çıkmaya karar verdiklerini söyledi. 
 
“Birbirinden değerli eserlerini emeklerini ortaya koydular”
 
“Toplu Konut İdaresi olarak istiyoruz ki bugünkü yarışma gibi programlarla, TOKİ ve özel sektörün projelerine örnek teşkil edebilecek nitelikte eserler ortaya konulabilsin.” diyen TOKİ Başkanı Turan, “Bu açıdan yarışmaya katılan değerli mimarlara ve mimarlık öğrencilerine gösterdikleri gayret ve hazırladıkları projeler için bir kez daha teşekkür etmek isterim.Çünkü çok önemli bir amaç için buradalar. Her biri birbirinden değerli eserlerini emeklerini ortaya koydular. Kazansın kazanmasın bütün bu eserlerle yeni projelere ilham kaynağı olacaklarına eminim.” diye konuştu. 
 
Türkiye’nin son yıllarda büyük bir gelişim kaydettiğine işaret eden TOKİ Başkanı Turan, şehirlerin büyüdüğünü, insanlarımızın hem sosyal hem de ekonomik anlamda zenginleştiğini söyledi. Turan, yakın zamana kadar başını sokabilecek bir eve rıza gösteren insanlarımızın haklı olarak çocuklarıyla birlikte daha güzel şehirlerde yaşamak istediğini belirtti. 
 
TOKİ şehirlerimizi geleceğin Türkiye’sine taşıyacak
 
M. Ergün Turan, “Buna bağlı olarak da en başta Hükümetimizden, sektörden ve TOKİ’den yeni açılımlar beklemektedirler. Bugünün beklentileri ve ihtiyaçları dünkünden farklı bir konuma gelmiştir.TOKİ bu çerçevede yeni bir hedef ve heyecanla, şehirlerimizi geleceğin Türkiye’sine taşıyacak değişimlerin adımlarını atmaya başlamıştır. Geçmiş dönemde imkânlarımız çerçevesinde milyonlarca dar gelirliyi ev sahibi yaptık. Bugünse bu başarıların, kazanımların artık yetmediğini görmekteyiz.” şeklinde konuştu. 
 
TOKİ olarak bu zamana kadar yapılanların verdiği güven ve özeleştiri imkânıyla artık yeni bir dönemi başlatmak istediklerini ifade eden TOKİ Başkanı, vatandaşlarımıza huzurlu bir hayat sürebilecekleri yaşam alanları ve estetik konutların bulunduğu mahalleler imar etmek isteklerini bildirdi. 
 
Dikey mimari yapıdan yatay mimariye geçiş
 
M. Ergün Turan, “Sayın Başbakanımızın önerileri ve bilgileri dâhilinde konutlarda dikey mimari yapıdan yataymimariye geçiş için hazırlıklarımızı tamamladık ve buna yönelik projelerimiziuygulamaya başladık. Şehirlerimizde, kendine has kimliği olan kaliteli ve nitelikli konutlar, mahalleler imar edeceğiz.Bu bakış açısını yansıtacak yeni çalışmalarımızda hedef kitlemiz; alt ve orta gelir gruplarıdır. Buna uygun projeler geliştirilmeye başlanmıştır.” dedi. 
 
“Yaşam alanlarıyla öne çıkan projeler gerçekleştireceğiz”
 
“Barınma merkezi” anlayışıyla değil, sosyal donatılardan çevre düzenlemelerine, estetiği gözeten konforlu yaşam alanlarıyla öne çıkan projeler gerçekleştireceklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, yeni konut projelerinin vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde olmasına dikkat edileceğine vurgu yaptı. Turan, ödül törenindeki konuşmasında, “Sizlerin ortaya koyduğu değerli projeleri bu açıdan önemsiyor ve değerli buluyoruz.” diye seslendi. 
 
Bir başka önceliğimiz Kentsel Dönüşüm 
 
TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Hükümetin ve TOKİ’nin bir başka önceliğinin ise Kentsel Dönüşüm olduğunu kaydetti. Afet riskinin ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu şehirlerde, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak; kentsel yenileme, kentsel dönüşüm ve arsa üretimine özel bir önem ve öncelik verileceğini ifade eden TOKİ Başkanı, “Bu konuda Rekabetçiliği ve Sosyal Uyumu Geliştiren Kentsel Dönüşüm Programı eylem planıönceliğimiz olacaktır.” dedi. 
 
M. Ergün Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “TOKİ’nin sosyal konut üretimi içinde Kentsel Dönüşüm projelerinin oranı yüzde 15’tir. Önümüzdeki süreçte İdarenin inşa edeceği konutların yüzde 40’ını Kentsel Dönüşüm içerikli projeler oluşturacaktır.TOKİ, 51 İlde, Belediyelerle toplam 337 adet Kentsel Yenileme projesi yürütmektedir. Bu kapsamda yaklaşık 94 bin konut başlatılmış ve yaklaşık 67 bin konut tamamlanmıştır.”
 
“Birinci önceliğimiz kalitesi ve nitelikleri arttırılmış konut üretimi”
 
“Kalitesi ve nitelikleri artırılmış konut üretimi İdaremizin birinci önceliğidir. 2023 Vizyonuna ulaşmak için temel hedefimiz daha kaliteli, daha nitelikli üretim olacaktır.” diyen TOKİ Başkanı, “Göreve geldiğimiz günden itibaren de bu niyetle hareket ettik. Bu zamana dek gösterilen olağanüstü performansı bütün yönleriyle irdeledik. Değişen taleplerin, ihtiyaçların neler olduğunu görmeye, anlamaya çalıştık. Bundan sonra da Hükümetimizin çizdiği program doğrultusunda milletimizin bizden beklentisini yerine getirebilmek için çalışacağımızı bilmenizi isterim.” şeklinde konuştu. 
 
İnşa faaliyetleriniinsanımızın, ülkemizin değişimi ve gelişimine paralel olarak dönüştürmek istediklerini söyleyen TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, bu amaçla ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın talep ve ödeme güçleri dikkate alınarak nitelikli, kaliteli konut üretimi hızla sürdürüleceğini, geliştirileceğini ve TOKİ’nin sektördeki öncü, yönlendirici, denetleyici, eğitici kurumsal kimliğinin ön plana çıkarılacağını kaydetti. 
 
Ödül Kazananlar Listesi:
 
1-MimarlarEge Bölgesi-Ekip Başları1.lik ödülü: Cihan Sevindik-Mimar
Akdeniz Bölgesi-Ekip Başları1.lik ödülü: Fatma Tuğba Okçuoğlu-Mimar
İç Anadolu Bölgesi-Ekip Başları1.lik ödülü: Zeynep Canan Aksu-Y.Mimar
Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Ekip Başları1.lik ödülü: Ahmet Yılmaz-Mimar

milliyet

Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2018 Haber İnşaat | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim